The Mother of all Lies

Sluit je aan bij Cinetree

Altijd toegang tot een afwisselende filmselectie én 30% korting op alle huurfilms.

Vanaf €6.99 per maand na proefperiode. Altijd opzegbaar.

Als kind voelde Asmae dat er iets onuitgesproken onder het oppervlak van haar familie sudderde. Een verleden waar niet over werd gesproken, maar altijd aanwezig was. Jaren later keert ze als filmmaker terug naar haar ouderlijk huis in Casablanca om de stilte te doorbreken. Aan de hand van een zorgvuldig nagebouwde maquette van de straat, reconstrueert ze de gebeurtenissen van de bloedige rellen van 1981, die diepe sporen nalieten in haar familie en de gemeenschap. The Mother of All Lies is een indringend en inventief portret over herinnering, waarheid en familiegeheimen.

Must-see, omdat:

  • 1. Asmae met behulp van de maquette en poppen een bijzondere familieopstelling creëert, waardoor de aangrijpende verhalen van haar doorgaans zwijgende familieleden en buren langzamerhand naar boven drijven.

  • 2. The Mother of all Lies op hele heldere wijze een belangrijk hoofdstuk vertelt uit de Marokkaanse geschiedenis en die van Asmae’s eigen familie, ondanks dat er slechts één foto van in omloop is.

  • 3. De documentaire een indringend voorbeeld is van hoe trauma’s in een familie van generatie op generatie kunnen worden doorgegeven.

Film in feiten

  • 1. Op 20 juni 1981 gingen de (voornamelijk arme) bewoners van de Marokkaanse stad Casablanca de straat op om te protesteren tegen de prijsverhogingen op basisvoedsel. De autoriteiten gebruikten extreem geweld om de opstand de kop in te drukken, waardoor ruim 600 mensen, waaronder veel jongeren, overleden. Volgens de officiële cijfers die de regering uitbracht waren er maar 66 mensen omgekomen.

  • 2. The Mother of all Lies was de Marokkaanse inzending voor beste buitenlandse film bij de Oscars van 2024.

  • 3. Naast dat de maquette de verhalen van de familie ondersteunde, had het ook een praktische functie: op bepaalde locaties, waaronder de begraafplaats, mocht niet worden gefilmd. Met de maquette konden deze scènes toch worden verbeeld.

“We weten pas hoeveel pijn stilte doet als we 'm doorbreken.”

Asmae (The Mother of all Lies)

Deze films werden ook geselecteerd door Cinetree

Three Kilometres to The End of The World

Mr Nobody against Putin

Sentimental Value

Die My Love

It Was Just an Accident

On Body and Soul

The Golden Spurtle

The Penguin Lessons

The Mastermind

The Chef and the Daruma

35 Rhums

Wind River

Rietland

Perdrix

The Guernsey Literary Society

Amerikatsi

The Personal History of David Copperfield

Iris

La Tendresse

No Dogs or Italians Allowed

Sluit je aan bij Cinetree

Altijd toegang tot een afwisselende filmselectie én 30% korting op alle huurfilms.

Vanaf €6.99 per maand na proefperiode. Altijd opzegbaar.